Program:
24.11.2006. piątek
koncert lao che
wolna pracownia pgr art / kolonia artystów
start 22.00

25.11.06. sobota,
otwarcie wystawy Patriotyzm jutra
Instytut Sztuki Wyspa , Gdańsk, ul. Doki 1/145 B
godz. 19
wystawa trwa: 25 listopada 2006 - 5 stycznia 2007

26.11.06. sobota
panel dyskusyjny: Patriotyzm emigracyjny
dr Emil Brix (Austria), Angelika Eder (Niemcy/Polska), Ruth Fruchtman (Niemcy/Polska), Sarmen Balgerian (Armenia/Polska), dr Rostysław Kramar (Ukraina/Polska)
wolna pracownia pgr art / kolonia artystów
godz. 12

6 stycznia finisaż
BBB Johannes Deimling - performance

Artyści:

Austria:
Martin Krenn

Białoruś:
Maksim Osipov
Valzhyna Mort
Artur Klinov

Niemcy:
Dirk Pleyer
Wolf Kahlen
Joachim Roth, Kay Michalak, Johannes Tolk
Piero Glina

Węgry:
Kis Varsó (Little Warsaw)
Zsolt Keserue
Zopán Nagy

Niderlandy/Mołdawia:
Ron Sluik

Polska:
Ryszard Górecki
Galeria Rusz
Lukasz Gronowski
Twożywo
Grzegorz Klaman

Szwecja:
Juan Pedro Fabra Guemberena
Laurie Haycock Makela

Szwajcaria:
Saskia Edens
Labor: Hansjörg Köfler, Isabel Rohner, Irene Maag
C Studio: Eva Staehle, Bruno Steiner, Haimo Ganz, Martin Blum, Simone Fuchs, Daniel Brefin

Ukraina:
Wlodko Kaufman
REP (Revolutionary Experimental Space):
Olesia Chomenko, Wolodymyr Kuznecow

Patriotyzm jutra
 

Międzynarodowa wystawa i panel dyskusyjny, 24.11.06 – 06.01.2007, Stocznia Gdańska: PGR_ART/Kolonia Artystów, Instytut Sztuki Wyspa. Autorki: Agata Chinowska, Monika Weychert Waluszko, Renata Rusnak (kurator panelu) oraz Marta Moraczewska.
Strona projektu http://patriotism.wikidot.com

Patriotyzm jutra to szerszy projekt - nie tylko wystawa sztuki aktualnej. Mamy chęć wywołania publicznej rozmowy w swobodnej atmosferze. Bez patosu i histerii, która ostatnio dominuje dyskurs patriotyczny. Pytania „czym jest patriotyzm jutra?”, jak (w jaki sposób) i w jakim kierunku zmierza patriotyzm oraz jego definicja? - zadamy nie tylko zaproszonym przez nas artystom. Także specjalistom z wielu dziedzin. Projekt zakłada pogłębione badanie tematu, które przed i po wystawie, będziemy kontynuowały zamieszczając zebrane opinie na stronie internetowej.
Osią wydarzeń jest wystawa realizowana w Instytucie Sztuki Wyspa. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie panel na temat patriotyzmu emigracyjnego oraz koncert zespołu Lao Che.
Odbędą się akcje w przestrzeni publicznej i performances: Galerii Rusz (Toruń), Bruno Steinera (Bazylea), duetu Ganzblum (Haimo Ganz i Martin Blum) (Bazylea), i artystów z grupy Labor: Isabel Rohner i Hansjörga Köflera (Bazylea) oraz Wlodko Kaufmana.

Patriotyzm jutra to program operacyjny Ministerstwa Kultury i (od niedawna ponownie) Dziedzictwa Narodowego. To hasło zainspirowało nas, ponieważ dotyka kilku niezwykle ważnych aspektów współczesności. Na to, co nas prowokuje i boli, czy może tylko niepokoi i drażni, w otaczającej rzeczywistości, postanowiłyśmy spojrzeć z dystansu. Przez pryzmat doświadczeń artystów europejskich. Z lotu ptaka. Świadomie zaprosiłyśmy artystów, którzy reprezentują różne pokolenia. Taka sytuacja pomogła nam uchwycić uniwersalne wątki.
więcej info na stronie projektu http://patriotism.wikidot.com